dní
hodín
minút
sekúnd

V Bratislave sa stretnú najlepší neprofesionálni umelci Slovenska

O nás

Pre radosť z tvorivosti

TvorBA 2018 je pilotný ročník Dní neprofesionálneho umenia.

Na štvordňovom festivale sa predstavia najlepší neprofesionálni umelci z celého Slovenska – víťazi celoštátnych súťaží vyhlasovaných Národným osvetovým centrom.

V bohatej programovej ponuke festivalu nájdete:

  • koncerty
  • divadelné a folklórne predstavenia
  • filmové projekcie
  • výstavy fotografií a výtvarnej tvorby
  • recitačné vystúpenia
  • medzinárodný odborný seminár
  • tvorivé dielne, workshopy.

 

Dajte sa na Tvorbu a zažite s nami radosť z tvorivosti

Dni neprofesionálneho umenia TvorBA 2018

11. - 14. október 2018

Organizátor podujatia

Národné osvetové centrum

v spolupráci

Ministerstvo kultúry SR
Univerzitná knižnica v Bratislave
Slovenský filmový ústav
Divadlo Malá Scéna STU
Barzzuz s. r. o.
Františkánsky kláštor
Víno Vajnory
Tuli.sk s. r. o.
TV Ružinov

miesta konania

Národné osvetové centrum
V-klub
Divadlo Malá scéna STU
Univerzitná knižnica v Bratislave
Kino Lumière
Kostol Zvestovania Pána
Kafehaus Lumière

PROGRAM

11.október 2018
9:00Národné osvetové centrum

Fotografický TWORkshop

Lektor: Radovan Dranga
Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
9:00Národné osvetové centrum

Filmový TWORkshop

Lektor: Ladislav Munk
Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
10:00 – 13:00 Univerzitná knižnica v Bratislave

Seminár zahraničných účastníkov

O neprofesionálnom umení v strednej Európe prednášajú odborníci: Tatiana Šišková (Národné osvetové centrum, SVK), Lenka Lázňovská (NIPOS, ČR), Alois Urbánek (Zväz rakúskych filmových amatérov, AUT), Wolfgang Freier (UNICA, DE), Peter Lévai (Univerzita tanečného umenia v Budapešti, HU)
Pre verejnosť
11:30 – 13:30 V-klub

Zborový TWORkshop

Lektorka: Eva Zacharová
Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
13:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - CINEAMA 1

Pre verejnosť
14:00 – 15:00 Univerzitná knižnica v Bratislave

VýTVORka – vernisáž výstavy výtvarného umenia

Vybraná kolekcia výtvarných diel z celoštátnej súťaže Výtvarné spektrum 2018, Kurátorka výstavy: Daniela Klimantová
Pre verejnosť
15:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Pri prameňoch krásy

Pre verejnosť
15:30 – 16:30 Divadlo Malá scéna STU

FoTVORgraf – vernisáž fotografickej výstavy

Vybraná kolekcia fotografií z celoštátnej súťaže AMFO 2017, Kurátorka výstavy: Zuzana Školudová
Pre verejnosť
17:00 Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Deň sviatočný 1

Pre verejnosť
17:00 – 18:30 V-klub

RecitáTVOR – program umeleckého prednesu

Účinkujú: Margarétka Hvozdíková, Šarlota Šustová, Adam Drndáš, Alexandra Hornáková, Barbora Rožnayová, Hana Hvozdíková, Detský recitačný kolektív Dobrozvíťazí (junior) s inscenáciou Logická záhrada, Viktória Anna Lesayová, Veronika Mészárosová, Lukáš Poláček, Nina Pompošová, Marian Gajdoš Autorka programu: Jaroslava Čajková
Pre verejnosť
19:00 – 21:00 Kino Lumière

KinemaTVOR – filmové projekcie

Vybraná kolekcia amatérskych filmov z celoštátnej súťaže CINEAMA 2018, Autorka programu: Zuzana Školudová
Pre verejnosť
21:00V-klub

Pesničkové večerné posedenie so Salamandrom

Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
12. október 2018
9:00 – 11:00 Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Tanečný zemepis

Pre verejnosť
9:00 – 11:00 V-klub

TWORkshop Prednes a hra v detskom recitačnom kolektíve

Lektorky: Agáta Brozová, Jaroslava Čajková
Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
10:00 – 10:30 Divadlo Malá scéna STU

TeaTVOR 1 – detská dramatická tvorivosť

Detský divadelný súbor MoDré Traky: Hore (réžia Štefan Foltán)
Pre verejnosť
11:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Miznúce remeslá

Pre verejnosť
11:15 - 11:45 Divadlo Malá scéna STU

TeaTVOR 2 – divadlo pre deti

Divadelný súbor GONG: Na Winnetouovej hore (réžia: Peter Varga)
Pre verejnosť
11:30 – 13:30 V-klub

Hudobno-literárny TWORkshop Ako písať texty piesní

Lektor: Vlado Janček
Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
13:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Folklórny festival Východná 1

Pre verejnosť
13:00 – 13:30 Divadlo Malá scéna STU

TeaTVOR 3 – divadlo poézie

Divadlo poézie effecteD: Kde domov môj? (réžia Zuzana Kolejáková)
Pre verejnosť
14:30 – 15:45 Divadlo Malá scéna STU

TeaTVOR 4 – divadlo dospelých

Divadelný súbor KĽUD: Cicho, bo skajpujem s dzifku! (réžia Jozef Jenčo)
Pre verejnosť
15:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Ľudové tance z regiónov Československa

Pre verejnosť
15:00 – 17:00 V-klub

Dramapedagogický TWORkshop

Lektorka: Katalin Mizerák
Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
17:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Tanečné novinky 1

Pre verejnosť
17:00 – 17:45 Divadlo Malá scéna STU ⑱

TeaTVOR 5 – divadlo mladých

Divadelný súbor Slúchadlo: Deti zo stanice ZOO (réžia Šimon Spišák)
Pre verejnosť
19:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Pod spievajúcim nebom

Pre verejnosť
20:00 – 21:30 V-klub

TVORtón – program populárnej a dychovej hudby

Účinkujú: Tomáš Pohorelec, Festivalový orchester Bratislava, Silo a lampa svieť!, Autori programu: Jozef Burič, Barbora Stračiaková
Pre verejnosť
21:30V-klub

Večerná zábava plná dobrej hudby s kapelou Whatever

Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
13. október 2018
9:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Folklórny festival Východná 2

Pre verejnosť
09:00 – 12:30 V-klub

TWORkshop Experimentálne využitie papiera vo výtvarnej tvorbe

Lektorka: Katarína Lucinkiewiczová
Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
11:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - CINEAMA 2

Pre verejnosť
13:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Tanečné novinky 2

Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
13:00 – 15:00 Divadlo Malá scéna STU

TeaTVOR 6 – divadlo dospelých

Divadelný súbor Hugo: Návšteva starej dámy (réžia Andrej Škvaro)
Pre verejnosť
15:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Folklórne súbory v minulom storočí

Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
15:30 – 17:30 Kostol Zvestovania Pána

TVORhlas – program zborového spevu a inštrumentálnej hudby

Účinkujú: Detský spevácky zbor Voce Eufonico, Dievčenský spevácky zbor IUVENTUS PAEDAGOGICA, Komorný orchester Technik, Komorný spevácky zbor CHORUS MINOR, Autorky programu: Eleonóra Hunčagová, Barbora Stračiaková
Pre verejnosť
16:00 – 19:00 V-klub

TWORkshop Scénotektúra, kostým, svetlo

Lektor: Michal Lošonský
Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
17:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Staré a nové

Pre verejnosť
19:00Národné osvetové centrum

KINO ARCHÍV - Deň sviatočný 2

Pre verejnosť
19:30 – 21:00 Divadlo Malá scéna STU

FolkTVÓR – folklórny program

Účinkujú: Dievčenská spevácka skupina Šafolka, Botond Csenkey, Ľudová hudba Jasmínky Vallovej, Zlatica Kubicová, Kamila Pompurová, Detský folklórny súbor Jadlovček, Filip Chňapek, Miroslava Rosáková, Detský folklórny súbor Nagy Csali, Áron Kristóf a Beata Korintusová, Ženská spevácka skupina Podžiaran, Bálint Kristóf a Iveta Répássyová, Ľudová hudba Pala Michaličku, Folklórna skupina Raslavičan, Autori programu: Katarína Babčáková, Ondrej Galbička, Michal Noga
Pre verejnosť
21:00V-klub

Folklórna večerná zábava s Michal Noga Band a folklórny TWORkshop Vtedy na západe

Lektori: Katarína Babčáková, Ondrej Galbička
Pre účinkujúcich a registrovaných účastníkov
14. október 2018
14:00 – 15:30 Divadlo Malá scéna STU

TvorBAjbaj – galaprogram

Záverečný galaprogram dní neprofesionálneho umenia TvorBA 2018 Účinkujú: FOR Bratislava, Komorný orchester Technik, Veronika Mészárosová, sólisti FS Čerhovčan, Jakub Chochula a Valentín Kozaňák – tím autorov tvorivej skupiny KEKS, Dievčenská spevácka skupina Šafolka, Detský divadelný súbor Modré traky, Detský spevácky zbor Voce Eufonico, Folklórny súbor Hornád Dramaturgia programu: Lucia Ditmarová, Lucia Lasičková a kolektív
Pre verejnosť

POČAS CELÉHO PODUJATIA

Vychutnajte si dobrú kávičku Barzzuz TvorBA so svojimi festivalovými priateľmi.

Projekcie vybraných filmov z archívu NOC 11. 10. – 14. 10. 2018 v Národnom osvetovom centre
Autori programu: Mgr. art. Pavel Smejkal, Mgr. Lucia Ditmarová, PhD., Mgr. art. Peter Zákuťanský

Štvrtok 11. 10. 2018

13:00 – CINEAMA 1 (83 min.)

Výber krátkych snímok z histórie súťaže CINEAMA je prierezom domácej amatérskej filmovej tvorby. Jeho prvá časť sa sústreďuje na éru, ktorej dominovali kamery na osemmilimetrový filmový materiál.

Ego deus (1969), Bumerang (1965), … až do súdneho dňa (1978/79), Vzal si múzu za ženu (1982), Mama má v očiach nezábudky, Experiment (1987), Mikrofón, Supernormal (1989)

15:00 – Pri prameňoch krásy (86 min.)

Tradičné piesne, riekanky, tance a hry, ktorými sa zabávali generácie našich starých a prastarých rodičov, keď sami boli ešte deťmi.

Na zelené louce (1955), Súbor Dolina (1972), Pri prameňoch krásy ´81 – Detský folklórny súbor Radosť (1981), Pri prameňoch krásy ´82 – Detský folklórny súbor Kelčovan (1982), Pri prameňoch krásy ´77 (1977)

17:00 – Deň sviatočný 1 (77 min.)

Z dnešného pohľadu kuriózne žánre osvetových a inštruktážnych filmov ponúkajú fascinujúce svedectvo o dobovom chápaní slávnostnosti a konkrétnych podobách civilných sviatkov.

Deň sviatočný (1964), Názorná agitace I. (1973), Na spoločnej ceste (1974), Okresná konferencia KSS Trnava (1976)

 

Piatok 12. 10. 2018

9:00 – Tanečný zemepis (67 min.)

Z Moskvy do Prahy, z Brazílie na Bali. Krátke filmy z nášho archívu predstavujú pestrú tanečnú kultúru naprieč kontinentami.

Taneční zeměpis I., II., III. (1947), Tance z ostrova Bali (1955), Brazílie tančí!

11:00 – Miznúce remeslá (78 min.)

Nositelia remeselných tradícií si svoje skúsenosti odovzdávali z generácie na generáciu. Cenné dedičstvo dnes pomáhajú zachovať aj dokumentárne filmy z nášho archívu.

Premeny dreva (1975), Gajdy (1994)

13:00 – Folklórny festival Východná 1 (90 min.)

Prelomový program Viliama Grusku uvedený na folklórnom festivale Východná 1986 približuje rómsku kultúru od narodenia, cez detstvo, svadbu až po pohreb.

Rodokmeň zeme VI – Ľudia z rodu Rómov (FF Východná 1986)

15:00 – Ľudové tance z regiónov Československa (70 min.)

Výber zo vzácnych archívnych snímok, ktoré dokumentujú lokálne formy ľudového tanca, vezme diváka na cestu naprieč vlasťou a zároveň na cestu desaťročiami vývoja etnografického filmu.

Valašské tance (1949), Ovčí zdych – Folklórny súbor Čarnica (1965), Sečkársky tanec z Dolnej Nitry (1976), Lidové tance z Východné, Ľudové tance z Parchovian (1975)

17:00 – Tanečné novinky 1 (87 min.)

Spojenie talentu a driny, inšpirácie a precízne zvládnutej techniky. Výber krátkych filmov sa dotkne týchto a ďalších problémov moderného tanca.

Dopis tanečnici (1949), Jazzbalet (1972), Tanečné novinky ´75 (1975)

19:00 – Pod spievajúcim nebom (94 min.)

Folklórne festivaly neboli len obľúbenými udalosťami v živote toho-ktorého regiónu a prehliadkami miestnej ľudovej kultúry, ale tiež výkladnými skriňami socialistického internacionalizmu.

Pod zpívajícím nebem – Strážnica 1957 (1957), Z rodného kraja – XXIX. Západoslovenské folklórne a mierové slávnosti Myjava 1988 (1988), Západoslovenské folklórne slávnosti Krakovany – Piešťany 1974 (1974), Jubilejná – Myjava ´84 (1984)

 

Sobota 13. 10. 2018

9:00 – Folklórny festival Východná 2 (90 min.)

Chodníkmi našich predkov diváka prevedie galaprogram folklórneho festivalu Východná 1998.

Chodníkmi predkov – Folklórny festival Východná 1998 (1998)

 

11:00 – CINEAMA 2 (97 min.)

Nástup videa a otvorenie sa novým kultúrnym vplyvom po roku 1989 viditeľne menili aj scénu amatérskeho filmu. Druhé pásmo venované súťaži CINEAMA sa sústreďuje práve na toto obdobie.

Súperi (1990), Hľadanie v tme, Za to, že sem lekvar jedla, Výlet roku…, Hrobár civilizácie (1993), Z pohľadu mŕtveho holuba (1994), Zabíjačka, Sup a holubica, Sprisahanie (1995/96), Ja som rybu nezabila (1998), Gong

13:00 – Tanečné novinky 2 (92 min)

Príbeh tanca od jeho počiatkov až po módne štýly druhej polovice 20. storočia. Kurióznou súčasťou programu sú inštruktážne filmy zo 70. rokov, ktoré predpisujú tanečné kroky pre zábavychtivých účastníkov diskoték.

Tanec kolem tance (1960), Festival moderného a džezového tanca III. (1979), Tanečné novinky ´76 (1976)

15:00 – Folklórne súbory v minulom storočí (88 min.)

Na javiská druhej polovice 20. storočia diváka zavedú filmy zachytávajúce tvorbu folklórnych kolektívov. V kontraste vyššej štylizácie súborových choreografií stoja nositelia tradícií – víťazi súťaže sólistov tanečníkov vo Východnej.

Zbojnícka rozprávka – Umelecký súbor Lúčnica (1956), Komu ako – Folklórny súbor Vršatec (1968), Horehronské obrázky – Folklórny súbor Mostár (1977), Na Brezovej muzike – Folklórny súbor Brezovan (1971), Po goralsky – Folklórny súbor Gymnik (1972), Terchová, Terchová – Folklórny súbor Rozsutec (1970), Víťazi súťaže sólistov v tanci Východná ´71 (1971)

17:00 – Staré a nové (71 min.)

Industrializácia krajiny, dobývanie vesmíru, ale napríklad aj moderné, ateistické pohrebníctvo – pokrok ako jedno z kľúčových slov dobovej propagandy na seba bral najrozličnejšie podoby.

Mládež buduje (1962), Ľudia pod Javorinou (1963), Prvý z nás (1983), Za pietu pokrokovú (1974)

19:00 – Deň sviatočný 2 (95 min.)

Skladanie pionierskeho sľubu, slávnosti mieru, ale tiež praktické rady pri výrobe nástenky alebo prvomájového transparentu – na to všetko pamätali autori osvetových filmov normalizačnej éry.

Sviatok Pätnásťročných (1977), Slávnosti mieru Jankov vršok ´77 (1977), Názorná agitace a ideové výzdoby III. (1973), Každý život má svoju veľkosť (1974), Sú také chvíle (1986)

Vybraná kolekcia fotografií z celoštátnej súťaže AMFO 2017

Vybraná kolekcia výtvarných diel z celoštátnej súťaže Výtvarné spektrum 2018

Výstava zameraná na súťaže, prehliadky a festivaly NOC

Výstava venovaná 50. výročiu založenia časopisu pre amatérske divadlo a umelecký prednes

Zmena programu vyhradená. Priestorové kapacity sú obmedzené

V prípade, že sa chcete zúčastniť programu pre registrovaných účastníkov, kontaktujte nás na tvorba@nocka.sk

Vstup na všetky podujatia je voľný

Hlavný organizátor

Hlavný partner

Partneri

Podujatie sa koná v rámci Európskeho roku kultúrneho dedičstva

Kontakt

Národné osvetové centrum

Námestie SNP č. 12

812 34 Bratislava

tvorba@nocka.sk

+421 915 968 431

TVORgaléria

Štvrtok 11.10.2018

Piatok 12.10.2018

Sobota 13.10.2018

Nedeľa 14.10.2018

Povedali o nás….