Zelené plátno, foto Jakub Brehuv, Cineama 2023 Bardejovské Kúpele 088
Originálnu filmovú tvorbu predstavia nadaní víťazi viacerých amatérskych súťaží. Nahliadnutie do histórie NOC poskytne dokument 70 rokov NOC.

Ozveny Cineama

Výber ocenených filmov detských a mládežníckych autorov a autoriek z celoštátnej súťaže amatérskej filmovej tvorby Cineama poteší mladšie publikum i dospelých. Pre tých najmenších divákov a diváčky je pripravený zaujímavý program v podobe viacerých animovaných filmov.

Z kategórie animovanej tvorby sa budú premietať filmy ako Tri zlaté ruže, Plný žalúdok, Zázračný cencúľ, Lilly a tajomný ostrov, Matematika, Cez encyklopédiu, Jazz, Paradiso, Fermiho paradox, Každá kvapka sa počíta, Nepozvaní hostia, Alchymista – Lietanie a Kozliatka.

Program je plný ďalších hodnotných titulov, akými sú nepochybne dokumentárne filmy (Ne)bojácna záchranárka, Severní stezka Českem, hrané filmy Rybár Zbohom či študentský film Život naplno a film Rejdová a jej kroje.

Samostatnú kategóriu tvoria videoklipy s názvom Love Above, Angel, Intervaly a Vyprchá.

Žánrovú rôznorodosť filmov predstavujú Osmičkári

Retrospektíva autorských filmov nakrútených na úzky film je súčasťou širšieho projektu, ktorý skúma a spracúva históriu amatérskeho filmového hnutia na Slovensku.

Program Osmičkári predstavuje vybrané osobnosti tejto paralelnej kinematografie, poháňanej vášňou a fascináciou možnosťami filmovej reči. Zároveň reprezentuje jej žánrovú pestrosť – od dokumentárnych a reportážnych filmov cez dobrodružné westerny až po animované snímky a kritické podobenstvá o stave spoločnosti v reálnom socializme.

Spoznajte pestrú škálu autorskej tvorby úspešných filmárov a príďte sa pozrieť na hrané filmy Bumerang Jána a Vlasty Klačanských, Mikrofóny Stanislava Prokeša, Tajomná zem Ivana Vredíka a Plynová lampa Františka Jurišiča a Gejzu Kendyho.

Z animovaných titulov sa bude premietať Posledný kameň Júliusa Hučka, Supernormal Oktaviána Olekšáka, pričom priestor dostane aj inšpiratívny dokumentárny film Mama má v očiach nezábudky z produkcie Štefana Leloviča.

Súčasťou programu sú takisto rôzne hudobné klipy, akým je Ja a ty, ktorý je vytvorený k rovnomennej piesni Modusu, či hudobný klip Hviezdička v zákulisí z počiatkov kariéry Petra Nagya.

Osmičkári 1080x1080

Téme udržateľnosti sa venuje dvojica dokumentárnych filmov

My Street Films SK predstavuje krátke dokumentárne filmy, ktoré rozoberajú čoraz aktuálnejšiu a naliehavejšiu tému udržateľnosti. Vzdelávací projekt prepája záujemcov o dokumentárnu tvorbu s výraznými filmárskymi osobnosťami v lektorskej úlohe.

Prvý z dvojice dokumentárnych filmov predstavuje titul Stráž prírody Maroša Ondrejka. Hlavnou hrdinkou filmu je Terka, ktorá zasvätila svoj život prírode a službe v prospech životného prostredia. Osobnú výpoveď o hľadaní vnútornej rovnováhy a pokoja v kontakte s prírodou a chválu manuálnej práce prináša dvojica Peter Takács a Pavla Rachelová vo filmovom spracovaní V riadkoch.

Významné míľniky Národného osvetového centra priblíži film 70 rokov NOC

Pri príležitosti 70. výročia Národného osvetového centra vznikol krátky strihový film režisérky Doroty Vlnovej. Príbeh inštitúcie dokumentuje prostredníctvom vzácnych archívnych materiálov a výpovedí jej pracovníkov a pracovníčok.

Film 70 rokov NOC sa pristavuje pri významných míľnikoch a najznámejších podujatiach a súťažiach, za ktorými NOCka stojí. Na pozadí veľkých dejín skúma premeny kultúrno-osvetovej činnosti tvárou v tvár prirodzeným výzvam aj direktívnym požiadavkám doby.

Film o NOC, foto Jakub Jančo